• besiktASK.net e Hoşgeldiniz! Sadece Beşiktaş'ı konuştuğumuz bu platformda özgürce düşüncelerinizi, fikirlerinizi ve görüşlerinizi bildirebilir; galeriler ve videolar paylaşıp diğer üyelerimizle iletişim halinde kalabilirsiniz.

Hürser Tekinoktay Kimdir

editorkartal

Yönetici
Kara Kartal
Katılım
17 Eyl 2019
Mesajlar
602
Tepkime puanı
3
Puanları
0
Konum
Ankara


Beşiktaş’ın 2019 yılında yapılacak olağan seçim kongresinde başkanlık için sürpriz bir isim ön plana çıktı: Hürser Tekinoktay.
Beşiktaş Kongre Üyesi ve Türk Futbolunun deneyimli teknik direktörlerinden Hürser Tekinoktay, Başkan Fikret Orman’ın kulüp televizyonunda yaptığı açıklamalara tepki göstererek başkan adaylığını açıkladı.
Tekinoktay, başkan adaylığını şu sözlerle duyurdu:
“2019 Yılında yapılacak seçimlerde Şeref’li Beşiktaş Başkanlık yarışında aday olacağımı tüm Beşiktaşlılara ve Spor kamuoyuna duyurarak, amacımızın her türlü donanıma ve bilgiye sahip olan değerli Beşiktaşlılar ile Beşiktaş’ın daha ileriye gitmesi olduğunu;
Bu süreç zarfında Beşiktaş’a ve görevini yeni yapacak olan Beşiktaş Yönetim Kuruluna desteğimizi eksik etmeyeceğimizi, hatalı uygulamalarına karşı da uyarma görevimizi en iyi şekilde yapacağımızı bildirir, tüm değerli Beşiktaşlılara ve sporseverlere saygılar sunarım.”
Beşiktaş’ta muhalefetin güçlü ismi, Fulya mücadelesinde ön plana çıkan ve camianın yakından tanıdığı Hürser Tekinoktay kimdir?
Hürser Tekinoktay kimdir?
Hürser Tekinoktay kimdir?
1960 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokulu Moda İlkokulu’nda, orta ve liseyi ise Marmara Koleji Fen Bölümü’nde okudu. İtalyan Kültür Derneğinde 2 yıl İtalyanca eğitim aldı. İtalyanca ve İngilizce bilmektedir.
1993-1994 sezonunda İtalya’nın Lazio Kulübü’nün çalışma koşullarını ve idman programlarını bizzat Roma’da bulunarak inceledi.
Futbola Fenerbahçe Kulübünün alt yapısında oynayarak başladıktan sonra amatör olarak devam etti. Antrenör lisansına sahip olan Hürser Tekinoktay, 1994-95 yıllarında Türk Ekibini Amsterdam oyunlarına hazırlayarak, 1995 Amsterdam’da Türk ekibinin Teknik Sorumluluğunu üstlendi.
1995 yılı Haziran ayından itibaren;
1995-1996 BJK Yıldız Takım Ant.
1996-1997 BJK PAF Takım Ant.
1997-1998 BJK 15 Yaş Grup Ant.
1998-1999 BJK B Gençler Ant.
1999-2000 BJK A Gençler Ant.
görevlerinde bulunduğu süre içerisinde bir çok yurt dışı ve yurt içi organizasyonlarda şampiyonluk ve dereceler aldı. Bu süre içerisinde Nihat Kahveci’ nin Beşiktaş alt yapısına katılıp A Takımına kazandırıldığı 1 yıl içindeki sürede antrenörlüğünü yaptı. Hürser Tekinoktay ‘ın Paf takımdaki golcüsü Nihat’dı.
Yine bu süreler içerisinde Ümit ve Genç Milli olarak Beşiktaş Profesyonel kadrosunda yer alan;
Yasin Sülün, Aydın Tuna, Tunç Kip, Mesut Kumcuoğlu, Savaş Kaya, Barbaros Yavaşoğlu, Hüseyin Anekli, Hakan Delil, Evren Gayır, Yalçın Ayhan, Ali Cansun Begeçarslan’ın uzun süreli hocalıklarını da yaptı.
Beşiktaş Alt Yapısında görev aldığı sürede 269 resmi ve özel maçta 234 galibiyet aldı.
Nevio Scala ve Tekinoktay bir süre beraber çalıştı
2000-2001 Sezonunda Nevio Scala’nın Beşiktaş Klubü Teknik Direktörlüğüne gelişiyle birlikte 1,5 ay kadar bir süre beraber olmasına rağmen,
kendisine verilen tercümanlık görevini BJK Kulübündeki antrenörlük kontratının devam etmesi nedeni ile ifa edemedi.
Hürser Tekinoktay ve Dardanelspor Efsanesi
2001-2002 sezonunda Çanakkale Dardanelspor Teknik Direktörlüğü görevine getirilmesi ile yaklaşık 1.5 yıl süre ile çalıştığı dönemde 72 resmi ve özel müsabakada 33 maçta galibiyet aldı. Ayrıca aynı dönemde Ç.Dardanelspor, Türkiye Kupasında 3 tur atlayarak ilk 16 ‘ya kaldı.
Görev yaptığı süre içerisinde Çanakkale Dardanelspor’da başta Okan Koç, Tolga Seyhan, Gökhan Zan, Fevzi Elmas, Hasan Kabze olmak üzere bir çok oyuncunun Süper Lig’e ve 2 A Kategorisine transfer olması ile kulübün hem sosyal hem ekonomik gelişmesinde önemli rol oynadı.
Yine bu dönemde Ç.Dardanelspor’un yaş ortalaması 19’a düşürülerek büyük bir gençleşme yapıldı ve Gökhan Zan, Okan Koç, Emirhan Özdemir, Mehmet Çoğum, Fevzi Elmas Milli Aday Kadrosuna çağrıldı.
Dünya Tarihinde Eşi Görülmemiş Maçlar
Şimdiki adı TFF 1.Ligi olan 2A’da 2001-2002 sezonununda Çanakkale Dardanelspor’da teknik direktör olarak görev yapan Tekinoktay’ın dönemi Dardanelspor inanılmaz maçlar oynayarak rakiplerini alt üst ederek yendi.
Bunlardan biri de 28 Ekim 2001 tarihinde oynanan Çanakkale Dardanelspor-Erzurumspor maçı idi. Karşılaşmadan önce hakem ayarlaması yapıldığı anlaşılan maçta hakemin oyuncularını haksız şekilde atmasına rağmen Dardanelspor maçı kazanmış ve bu maçtan aylar sonra Erzurumspor’un kazanması için maç öncesi hakem ile yapılan telefon görüşmeleri DGM dinleme kayıtlarına takılarak deşifre olmuştu.
İşte o tarihi maçın görüntüleri;

Çanakkale Dardanelspor takımı o yıl inanılmaz maçlar kazanarak 6 kez haftanın takımı oldu.
Türk Futbol tarihinde bir ilk! Fulya davası
Antrenörlük hayatından sonra bir süre BirGün gazetesinde yazılar yazan Tekinoktay 2008 yılında mevcut yönetim kurulunun Fulya Projesi ile ilgili Beşiktaş’ı zarara uğrattığı gerekçesiyle mali kongrede yönetimi ibra etmeyip dava açma yoluna gitmişti.
Yaklaşık 10 yıl süren dava sonunda 6. Asliye Hukuk Mahkemesi, Beşiktaş Kulübü’nün 24 Şubat 2008 tarihinde yapılan yıllık olağan idari ve mali genel kurul toplantısında alınan yönetim ve denetleme kurulu üyelerinin ibrasının iptaline ilişkin açılan davayı kabul etti. Mahkeme, Yıldırım Demirören başkanlığındaki yönetim ve denetleme kurulunun ibrasına ilişkin kararları iptal ederek Türk Futbol tarihinde emsal olarak geçecek bir kararı çıkarttı.
 
Üst